RIDERS

Start List per Category

img
Category Rider Team
HC
ROGLIC Primoz
Jumbo - Visma
HC
VINGEGAARD RASMUSSEN Jonas
Jumbo - Visma
HC
POGACAR Tadej
UAE Team Emirates
1
QUINTANA ROJAS Nairo Alexander
Team Arkea - Samsic
1
MAS NICOLAU Enric
Movistar Team
1
FUGLSANG Jakob
Israel - Premier Tech
1
VLASOV Alexander
Bora - Hansgrohe
1
YATES Adam
INEOS Grenadiers
1
VAN AERT Wout
Jumbo - Visma
1
CARUSO Damiano
Bahrain Victorious
1
O'CONNOR Ben Alexander
Ag2r - Citroën Team
1
GAUDU David
Groupama - FDJ
1
HAIG Jack
Bahrain Victorious
1
MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe
INEOS Grenadiers
1
THOMAS Geraint
INEOS Grenadiers
1
BARDET Romain
Team DSM
2
GANNA Filippo
INEOS Grenadiers
2
MAJKA Rafal
UAE Team Emirates
2
BARGUIL Warren
Team Arkea - Samsic
2
WOODS Michael
Israel - Premier Tech
2
IZAGIRRE INSAUSTI Ion
Cofidis
2
KUSS Sepp
Jumbo - Visma
2
GROSSSCHARTNER Felix
Bora - Hansgrohe
2
HIRSCHI Marc
UAE Team Emirates
2
MEINTJES Louis
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
2
PIDCOCK Thomas
INEOS Grenadiers
2
MCNULTY Brandon
UAE Team Emirates
2
LUTSENKO Alexey
Astana Qazaqstan Team
2
MARTIN Guillaume
Cofidis
2
LATOUR Pierre-Roger
TotalEnergies
2
CICCONE Giulio
Trek - Segafredo
2
URAN URAN Rigoberto
EF Education - EasyPost
2
STORER Michael
Groupama - FDJ
2
CATTANEO Mattia
Quick Step - Alpha Vinyl Team
2
VAN DER POEL Mathieu
Alpecin - Fenix
2
PINOT Thibaut
Groupama - FDJ
3
POLITT Nils
Bora - Hansgrohe
3
HOFSTETTER Hugo
Team Arkea - Samsic
3
PASQUALON Andrea
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
3
HONORE Mikkel Frølich
Quick Step - Alpha Vinyl Team
3
PARET-PEINTRE Aurélien
Ag2r - Citroën Team
3
ASGREEN Kasper
Quick Step - Alpha Vinyl Team
3
SIMMONS Quinn
Trek - Segafredo
3
GUERREIRO Ruben Antonio Almeida
EF Education - EasyPost
3
GROENEWEGEN Dylan
Team BikeExchange - Jayco
3
MADOUAS Valentin
Groupama - FDJ
3
DAINESE Alberto
Team DSM
3
MOZZATO Luca
B&B Hotels - KTM
3
DEWULF Stan
Ag2r - Citroën Team
3
SWIFT Connor
Team Arkea - Samsic
3
WELLENS Tim
Lotto - Soudal
3
SENECHAL Florian
Quick Step - Alpha Vinyl Team
3
MOHORIC Matej
Bahrain Victorious
3
LOUVEL Matis
Team Arkea - Samsic
3
JAKOBSEN Fabio
Quick Step - Alpha Vinyl Team
3
VAN POPPEL Danny
Bora - Hansgrohe
3
VAN DER HOORN Taco
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
3
VAN BAARLE Dylan
INEOS Grenadiers
3
BONNAMOUR Franck
B&B Hotels - KTM
3
TURGIS Anthony
TotalEnergies
3
MOLLEMA Bauke
Trek - Segafredo
3
CORT NIELSEN Magnus
EF Education - EasyPost
3
WALSCHEID Maximilian
Cofidis
3
COSNEFROY Benoit
Ag2r - Citroën Team
3
KRISTOFF Alexander
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
3
TEUNS Dylan
Bahrain Victorious
3
CAPIOT Amaury
Team Arkea - Samsic
3
STUYVEN Jasper
Trek - Segafredo
3
POWLESS Neilson
EF Education - EasyPost
3
BENOOT Tiesj
Jumbo - Visma
3
PEDERSEN Mads
Trek - Segafredo
3
PHILIPSEN Jasper
Alpecin - Fenix
3
MATTHEWS Michael
Team BikeExchange - Jayco
3
KÜNG Stefan
Groupama - FDJ
3
LAPORTE Christophe
Jumbo - Visma
3
THOMAS Benjamin
Cofidis
4
NIV Guy
Israel - Premier Tech
4
HALLER Marco
Bora - Hansgrohe
4
GRADEK Kamil
Bahrain Victorious
4
BOUCHARD Geoffrey
Ag2r - Citroën Team
4
TORRES BARCELO Albert
Movistar Team
4
VERMEERSCH Florian
Lotto - Soudal
4
GOOSSENS Kobe
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
4
MØRKØV CHRISTENSEN Michael
Quick Step - Alpha Vinyl Team
4
SOLER GIMENEZ Marc
UAE Team Emirates
4
SANCHEZ GIL Luis Leon
Bahrain Victorious
4
JUNGELS Bob
Ag2r - Citroën Team
4
EWAN Caleb
Lotto - Soudal
4
ROWE Luke
INEOS Grenadiers
4
WRIGHT Fred
Bahrain Victorious
4
ERVITI OLLO Imanol
Movistar Team
4
JANSE VAN RENSBURG Reinardt
Lotto - Soudal
4
ZIMMERMANN Georg
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
4
BENNETT George
UAE Team Emirates
4
BETTIOL Alberto
EF Education - EasyPost
4
KRIEGER Alexander
Alpecin - Fenix
4
MEZGEC Luka
Team BikeExchange - Jayco
4
GENIETS Kevin
Groupama - FDJ
4
FELLINE Fabio
Astana Qazaqstan Team
4
HAMILTON Chris
Team DSM
4
GOUGEARD Alexis
B&B Hotels - KTM
4
SAGAN Peter
TotalEnergies
4
KIRSCH Alex
Trek - Segafredo
4
SBARAGLI Kristian
Alpecin - Fenix
4
MOSCON Gianni
Astana Qazaqstan Team
4
PEREZ Anthony
Cofidis
4
BURGAUDEAU Mathieu
TotalEnergies
4
BOIVIN Guillaume
Israel - Premier Tech
4
VERONA QUINTANILLA Carlos
Movistar Team
4
BYSTRØM Sven Erik
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
4
CASTROVIEJO NICOLAS Jonathan
INEOS Grenadiers
4
KÄMNA Lennard
Bora - Hansgrohe
4
CHEREL Mikael
Ag2r - Citroën Team
4
MÜHLBERGER Gregor
Movistar Team
4
KRON Andreas Lorentz
Lotto - Soudal
4
FROOME Chris
Israel - Premier Tech
4
TRATNIK Jan
Bahrain Victorious
4
IZAGIRRE INSAUSTI Gorka
Movistar Team
4
BOUET Maxime
Team Arkea - Samsic
4
GILBERT Philippe
Lotto - Soudal
4
BAGIOLI Andrea
Quick Step - Alpha Vinyl Team
4
BJERG Mikkel
UAE Team Emirates
4
NEILANDS Krists
Israel - Premier Tech
4
SKUJINS Toms
Trek - Segafredo
4
DOULL Owain
EF Education - EasyPost
4
GOGL Michael
Alpecin - Fenix
4
SCHULTZ Nicholas
Team BikeExchange - Jayco
4
DOMBROWSKI Joseph Lloyd
Astana Qazaqstan Team
4
LEKNESSUND Andreas
Team DSM
4
GESCHKE Simon
Cofidis
4
KRUIJSWIJK Steven
Jumbo - Visma
4
PLANCKAERT Edward
Alpecin - Fenix
4
JANSEN Amund Grøndahl
Team BikeExchange - Jayco
4
LE GAC Olivier
Groupama - FDJ
4
DEGENKOLB John
Team DSM
4
LEMOINE Cyril
B&B Hotels - KTM
4
VAN KEIRSBULCK Guillaume
Alpecin - Fenix
4
BAUER Jack
Team BikeExchange - Jayco
4
ZEITS Andrey
Astana Qazaqstan Team
4
VERMAERKE Kevin
Team DSM
4
SCHÖNBERGER Sebastian
B&B Hotels - KTM
4
BOASSON HAGEN Edvald
TotalEnergies
4
KONRAD Patrick
Bora - Hansgrohe
4
OLIVEIRA Nelson Felipe Santos Simoes
Movistar Team
4
OWSIAN Lukasz
Team Arkea - Samsic
4
VAN MOER Brent
Lotto - Soudal
4
LAMPAERT Yves
Quick Step - Alpha Vinyl Team
4
CLARKE Simon
Israel - Premier Tech
4
SCHACHMANN Maximilian
Bora - Hansgrohe
4
NAESEN Oliver
Ag2r - Citroën Team
4
JORGENSON Matteo
Movistar Team
4
FRISON Frederik
Lotto - Soudal
4
PETIT Adrien
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
4
LAENGEN Vegard Stake
UAE Team Emirates
4
HOULE Hugo
Israel - Premier Tech
4
DILLIER Silvan
Alpecin - Fenix
4
JUUL JENSEN Christopher
Team BikeExchange - Jayco
4
DUCHESNE Antoine
Groupama - FDJ
4
RIABUSHENKO Alexandr
Astana Qazaqstan Team
4
TUSVELD Martijn
Team DSM
4
PERICHON Pierre-Luc
Cofidis
4
BARTHE Cyril
B&B Hotels - KTM
4
VUILLERMOZ Alexis
TotalEnergies
4
BISSEGGER Stefan
EF Education - EasyPost
4
GRUZDEV Dmitriy
Astana Qazaqstan Team
4
EEKHOFF Nils
Team DSM
4
LAFAY Victor
Cofidis
4
LECROQ Jérémy
B&B Hotels - KTM
4
OSS Daniel
TotalEnergies
4
GALLOPIN Tony
Trek - Segafredo
4
RUTSCH Jonas
EF Education - EasyPost
4
DURBRIDGE Luke
Team BikeExchange - Jayco
4
VELASCO Simone
Astana Qazaqstan Team
4
ROLLAND Pierre
B&B Hotels - KTM
4
VAN HOOYDONCK Nathan
Jumbo - Visma
4
BODNAR Maciej
TotalEnergies